2013-06-20 spotkanie w Sejmie prezesów organizacji osk i przekazanie posłowi St. Żmijanowi projektu ustawy o zm. uokp

opublikowano 25.06.2013 15:10

 

  

 

 

 

 

Komunikat nr.7
z obrad zespołu roboczego ds. zmian przepisów regulujących funkcjonowanie osk   

 

W dniu 20 czerwca 2013 roku w Ministerstwie Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej odbyło się kolejne, siódme posiedzenie zespołu roboczego, w którym uczestniczyli:

1.  Andrzej Bogdanowicz – Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego;
2.  Monika Panasiuk – Wydział Kierowców w DTD;

Ze strony organizacji społecznych :

1) Roman Stencel – prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców / OIGOSK/;
2)  Zbigniew Popławski – wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców;

3)  Grzegorz Jarząbek – prezes Ligi Obrony Kraju;

4)  Krzysztof  Szymański - prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców;

5)  Jan Domasik - prezes Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców;
6)  Wojciech Góra – wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców;
 
Uzgodniono i doprecyzowano ostateczny tekst wraz z uzasadnieniem projektu Ustawy z dnia ………… o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw (w załączniku).

Następnie czterej prezesi staraniem i w obecności dyrektora Andrzeja Bogdanowicza spotkali się w sekretariacie Sejmowej Komisji Infrastruktury / INF/ z jej przewodniczącym posłem (PO) p. Stanisławem Żmijanem.
Na wstępie, złożyliśmy gratulacje z okazji wyboru (19.06.2013) na funkcję przewodniczącego komisji.

Jako załącznik do wspólnego wniosku, przekazano posłowi w/w projekt ustawy.

Po kurtuazyjnym wstępie dyr. A. Bogdanowicz zrelacjonował przyczyny powołania i główne efekty pracy zespołu roboczego oraz jednoznacznie oświadczył, że proponowane regulacje są akceptowane przez Resort Transportu i są kompatybilne z kierunkowymi zmianami wyszczególnionymi w notatce służbowej dla sekretarza stanu MTBiGM znak TD-6p-020-38/13 z 16.04.2013r
link http://www.l-instruktor.pl/_files/repository/notatka_w_sprawie_prac_nad_zmiana_uokp.pdf

Prezesi podzielili się poczuciem ogromnej presji środowiskowej oraz wyartykułowali wysoki stopień niecierpliwości środowiska osk w oczekiwaniu na szybkie (jeszcze w tym roku) uchwalenie zmian obszernie uzasadnionych (10 str.) i wyszczególnionych w przedłożonym projekcie ustawy.
Wskazaliśmy na głęboki kryzys w branży osk spowodowany niżem demograficznym i związaną z nim nadmierną podażą usług szkoleniowych w stosunku do potrzeb (popytu) na rynku uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami.
Podnosiliśmy, że pilne uchwalenie postulowanych zmian stanowiłoby przysłowiową „iskierkę nadziei” dla sporej rzeszy przedsiębiorców prowadzących osk, z których wielu zawiesiło działalność gospodarczą i poważnie rozważa rezygnację z jej kontynuacji ze względu na nieopłacalność ekonomiczną!
Wskazując na w/w dramatyczne dylematy, na „odchodnym” zapytaliśmy wprost „ kiedy możemy spodziewać się nr druku sejmowego?”
Poseł odpowiedział, że przekonuje go prezentowana argumentacja i rozumie powagę sytuacji środowiskowej.
Mimo wielości różnorodnych i pilnych problemów, którymi aktualnie zajmuje się Komisja INF -  postara się o możliwie jak najrychlejsze wszczęcie procedury legislacyjnej przedłożonego projektu ustawy.
Spotkanie zakończyliśmy deklaracją posła o pozostawaniu w bieżącym kontakcie.

 zredagował: Roman Stencel 24 czerwca 2013

opublikowano po akceptacji przez n/w:

Grzegorz Jarząbek    - prezes LOK       / akceptacja e-mail: Sent: Tuesday, June 25, 2013 12:15 PM
Krzysztof Szymański    - prezes PFSSK   / akceptacja e-mail: Sent: Monday, June 24, 2013 10:38 PM
Jan Domasik              - prezes PIGOSK / akceptacja e-mail: Sent: Monday, June 24, 2013 10:02 PM

 

 


Najistotniejsze zmiany proponowane w projekcie (z 20 czerwca 2013r) ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami…:

 

1.     art. 9: dotychczas osoba w wieku 18 lat aby rozpocząć szkolenie dla kandydatów na kierowców i po jego zakończeniu przystąpić do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. C lub C+E musi wcześniej ukończyć 280 godz. kwalifikację  wstępną, w ramach której realizuje się mim. 20 godz. jazd szkoleniowych w tym 4 godz. w warunkach specjalnych.
Tylko jak jaka może być efektywność i w jaki sposób prowadzić to szkolenie, między innymi z ekojazdy skoro osoba nie ma uprawnień kierowania takim pojazdem?
Tę absurdalną sytuację wyeliminuje proponowana zmiana w art. 9

 

2.     art.23 ust.3: z dniem 19 stycznia 2013r ustawa o kierujących pojazdami wprowadziła możliwość prowadzenia, ale tylko w SuperOSK zajęć teoretycznych na kursach na prawo jazdy metodą
e-learningu. Półroczne doświadczenie jak i funkcjonowanie tej metody w szkoleniu kierowców wykonujących transport drogowy wskazują, że nie jest to właściwa metoda do masowych szkoleń młodych kandydatów na kierowców.
Mimo w/w mankamentów zalety metody e-learningowej mogą, a nawet powinny być wykorzystane do szkolenia osób niepełnosprawnych mających orzeczoną niepełnosprawność ruchową lub osób głuchoniemych.
Reasumując w projekcie ustawy zaproponowano zmianę skutkującą ograniczeniem możliwości szkolenia metodą e-learningu wyłącznie do niektórych osób niepełnosprawnych i osób głuchoniemych.

 

3.     art.23 ust.4: z uwagi na różnorodną interpretację nadzorujących osk starostw, proponowana zmiana jednoznacznie rozstrzyga, że egzamin wewnętrzny ośrodek szkolenia kierowców przeprowadza po zakończeniu wszystkich zajęć, z wyjątkiem szkolenia metodą e-learningu, gdzie po zakończeniu szkolenia teoretycznego przeprowadza się wewnętrzny egzamin teoretyczny (ust.4a)

 

4.     art. 24 w pkt 1 lit. d: proponowana zmiana wyeliminuje aktualną dolegliwość uniemożliwiającą prowadzenia szkolenia na kursach na prawo jazdy pojazdem dopuszczonym do ruchu na podstawie pozwolenia czasowego albowiem skutkuje możliwością prowadzenia szkolenia pojazdem „posiadającym adnotację w dokumencie stwierdzającym dopuszczenie do ruchu o spełnieniu wymagań”, a nie jak dotychczas tylko w dowodzie rejestracyjnym

 

5.     art. 26 w ust. 5: Aktualnie z ustawy wynika obowiązek prowadzenia w osk zajęć szkoleniowych wyłącznie przez zatrudnionego instruktora. W środowisku osk toczy się burzliwa dyskusja, w której często w emocjonalnej formie wskazuje się na nieuzasadnioną względami brd ingerencję Państwa w swobodę przedsiębiorcy odnośnie wyboru rodzaju umowy zawieranej z instruktorem. W kryzysowej sytuacji jaka obecnie ma miejsce na rynku osk, tak drastyczny wzrost wydatku na zatrudnienie kadry instruktorów  jest nieakceptowalny! Proponowana zmiana wyeliminuje tą drastyczną dolegliwość.

 

6.     Zaproponowane zmiany w art.27 będą skutkować:

  • ograniczeniem zakresu przedkładanej nadzorującemu staroście informacji o rozpoczęciu kursu (zmiana brzmienia art. 27 ust.1 pkt.1),
  • zwolnieniem kierownika osk z obowiązku przedstawiania właściwemu staroście najpóźniej 3 dni przed planowanym przeprowadzeniem egzaminu wewnętrznego, informacji o terminie i miejscu jego przeprowadzenia (uchylenie art. 27 ust.1 pkt.3),
  • zwolnieniem kierownika osk z obowiązku przekazywania staroście w terminie 14 dni od dnia zakończenia kursu i wydania zaświadczenia o jego ukończeniu - dane osób, które ukończyły kurs (uchylenie art. 27 ust.1 pkt.4)

 

7.     Proponowana zmiana brzmienia art.27 ust.6 umożliwia potwierdzenie przesyłanych staroście informacji w formie elektronicznej nie tylko bezpiecznym podpisem cyfrowym ale również bezpłatnym profilem zaufanym ePUAP

 

8.     Zaproponowane zmiany w art.31 będą skutkować możliwością ubiegania się o status SuperOSK w zakresie poszczególnych kat. uprawnień do prowadzenia szkolenia.
Jednak 3 dniowe warsztaty doskonalenia zawodowego instruktorów/ wykładowców nadal będą mogły prowadzić wyłącznie SuperOSK posiadające poświadczenie o spełnianiu dodatkowych wymogów co najmniej w zakresie kat. A, B, C, D

9.     W celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych oraz jednoznacznego uregulowania problematyki nadawania instruktorom / wykładowcom uprawnień do szkolenia w zakresie tzw. podkategorii, w projekcie ustawy w art. 36 dodano nowy ust.3 i w art. 38 dodano nowy ust. 3a

 

10.  Dodanie w art. 37 nowego ust. 1a i w art. 38 nowego ust.6 będzie skutkować zwolnieniem instruktora / wykładowcy z obowiązku uczestnictwa w 3 dniowych warsztatach w roku w którym uzyskał uprawnienia do szkolenia.

 

11.  Propozycja zmiany brzmienia art.45 ust. 2 pkt 2 skutkuje wyeliminowaniem nadmiernie restrykcyjnej normy, która dzisiaj może skutkować decyzją administracyjną o zakazie prowadzenia osk, jeżeli przedsiębiorca lub jego pracownik (nawet nieumyślnie ) tylko raz nie przekaże starości informacji o rozpoczęciu kursu.

 

12.  Zmiana brzemienia art. 53 ust.5 „zaowocuje” obowiązkiem dla dyr. WORD włączenia przedstawicieli regionalnych organizacji zrzeszających ośrodki szkolenia kierowców, a w razie braku takich organizacji - przedstawicieli ogólnopolskich organizacji zrzeszających ośrodki szkolenia kierowców, wyrażających wolę wzięcia udziału w postępowaniu - do prac przygotowujących specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego / SIWZ/. W konsekwencji zostanie wyeliminowana „luka” prawna umożliwiająca pomijanie przedstawicieli osk przy opracowywaniu SIWZ na dostawę / wynajem pojazdów do egzaminowania w okolicznościach, w których Ustawa Prawo zamówień publicznych nie przewiduje obowiązku powoływania komisji przetargowej do prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę pojazdów do egzaminowania!

 

13.  uwzględniając słuszny postulat środowiska osk dotyczący oddzielenia egzaminowania od szkolenia, w projekcie ustawy zaproponowano zmianę brzmienia art.117 ust.3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, który skutkuje zakazem dla WORD wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców.

 

14.  Zmiana polegająca na dodaniu w art.53 nowego ust.4a stanowi odpowiedź na wieloletnie, konsekwentne postulaty oraz zabiegi środowiska osk.
Nareszcie będzie zagwarantowana możliwość prowadzenia egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B i B+E na wniosek i koszt osoby egzaminowanej, wskazanym pojazdem ośrodka szkolenia kierowców, który prowadził szkolenie tej osoby.
Po wejściu w życie proponowanych zmian (spodziewamy się, że nastąpi to na początku 2014r) zostanie wykreowana korzystna dla osk, rewolucyjnie nowa jakość w zakresie decyzji o zakupach pojazdów do szkolenia.
Albowiem skończy się dotychczasowa „presja” kursantów, aby szkolić ich, a co za tym idzie nabyć pojazdy identyczne jak w danym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego!
Przedsiębiorcy prowadzący ośrodki szkolenia kierowców / osk / odzyskają pełną „suwerenność” również w zakresie znaczących finansowo decyzji  inwestycyjnych odnośnie marki, modelu pojazdu używanego do szkolenia oraz terminów ich wymiany.

W takich okolicznościach najprawdopodobniej zakończy się przysłowiowe „ELDORADO” dla WORD-ów, którym oferuje się wynajem samochodów do egzaminowania za jeden grosz/ mc!
Licząc w zamian na „łupienie” osk, które dotąd „przymuszane” presją kursantów zakupują identyczne pojazdy.

Vide:

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120718/REGION00/120719633

 http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120703/DODATKI02/120709943

 Aktualnie dwa zachodniopomorskie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Szczecinie i Koszalinie /ZORD/ prowadzą postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego:

 

Szczecin:
najem 19 samochodów osobowych dla WORD w Szczecinie – dostawa w listopadzie 2013r

Numer ogłoszenia: 85411 - 2013; data zamieszczenia: 22.05.2013

Termin składania ofert: 14 czerwca 2013

http://word.szczecin.pl/najem-pojazdow-2013 

Wpłynęła oferta wynajmu samochodu Hyundai i20za 1 gr./mc

 

Koszalin:

1. Dostawa w marcu 2014r  12 fabrycznie nowych pojazdów do przeprowadzania egzaminów państwowych w zakresie kategorii B prawa jazdy dla ZORD w Koszalinie.

2. Pełne serwisowanie w/w pojazdów bez dodatkowej opłaty.

3. Odkupienie od ZORD 12 pojazdów marki PEUGEOT 207 używanych do przeprowadzania egzaminów państwowych w zakresie kategorii B prawa jazdy w ZORD w Koszalinie.

Numer ogłoszenia: 230306 - 2013; data zamieszczenia: 14.06.2013

Termin składania ofert: 05 lipca 2013

http://www.zord.pl/nowa2/zamowienia/pojazdy_B_2013/ogloszenie.pdf

 

Ciekawe jak wobec powyższej informacji dotyczącej zbliżającego się końca monopolu WORD-ów  w zakresie pojazdów używanych do egzaminowania zachowają się dilerzy – potencjalni wykonawcy w/w zamówień publicznych?

Jeżeli ją zignorują, to wysoce prawdopodobnym może okazać się powtórzenie  scenariusza upadłości zapoczątkowanej w końcu 2010r  firmy  Auto Bałtyk sp. z o.o. Stare Bielice 27C / b. Koncesjoner Peugeot, która wygrała przetarg w ZORD K-lin w IV kw. 2008r/ - dostawa pojazdów nastąpiła w marcu 2009r!
NIP 6692432054
KRS 0000265340

http://www.imsig.pl/pozycja/2013/118/8763,%22AUTO_BA%C5%81TYK%22_SP%C3%93%C5%81KA_Z_OGRANICZON%C4%84_ODPOWIEDZIALNO%C5%9ACI%C4%84_W_UPAD%C5%81O%C5%9ACI_LIKWIDACYJNEJ