2025-03-26 Warszawa spotkanie przedst.. PFSSK-PIGOSK-OIGOSK i KSE z wiceministrem Infrastruktury Stanisławem Bukowcem
- Szczegóły
- Kategoria: Postulaty i wnioski do Władz
opublikowano 3 kwietcnia 2025
Komunikat
ze spotkania w Ministerstwie Infrastruktury prezesów współpracujących organizacji społecznych środowiska osk przy uczestnictwie prezesa Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów … /KSE/
Staraniem głównie kol. Jana Szymczaka w środę 26 marca 2025r w siedzibie MI odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji reprezentujących środowisko osk oraz egzaminatorów prawa jazdy Podsekretarzem Stanu Panem Stanisławem Bukowcem odpowiedzialnym w resorcie za problematykę transportu drogowego i z dyrektorem DTD Panią Renatą Rychter wraz ze współpracownikami.
Stronę społeczną na spotkaniu reprezentowali:
1. Grzegorz Łapeta - prezes PFSSK
2. Jan Szymczak - wiceprezes PFSSK
3. Krzysztof Szymański - prezes PIGOSK
4. Roman Stencel - prezes OIGOSK
5. Tomasz Dziuganowski - prezes Rady Głównej KSE
Podczas spotkania omawiano problemy nurtujące środowisko OSK i podkreślano potrzebę pilnych i strategicznych zmian regulacji prawnych w obszarach szkolenia i egzaminowania osób ubiegających sie o prawo jazdy.
Sygnalizowaliśmy i wskazaliśmy naszym zdaniem istotne problemy branżowe OSK, które wymagają pilnych działań prawnych, przykładowo:
1. Zmiana przebiegu egzaminu państwowego na placu manewrowym celem zintensyfikowania szkolenia w ruchu drogowym oraz przybliżenia kryteriów oceny i sposobu wykonania zadań egzaminacyjnych do realiów występujących w pracy kierowcy oraz do faktycznie występujących zagadnień w eksploatacji i kierowaniu pojazdem, przykładowo:
a) części praktycznej egzaminu przeprowadzanej w ruchu drogowym nie można przeprowadzić w przypadku, gdy osoba egzaminowana przystępująca do egzaminu kierując pojazdem podczas wykonywania zadań na placu manewrowym dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania, o którym mowa w poz. 1–11 tabeli nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia, (§12 ust.2 uchyla się pkt.3)
b) wymóg płynności jazdy podczas cofania w zadaniu 2,
c) możliwość opuszczania pojazdu w zadaniu 4 „parkowanie wjazd tyłem / przodem”,
d) asysta egzaminatora przy sprawdzaniu niektórych parametrów technicznych wymagających pionizowania motocykla (zadanie 1),
e) dostosowanie stanowiska zadania nr 2 „ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu po prostej i łuku do przodu i tyłu” do prowadzenia egzaminów kat. B osób o ponadprzeciętnych gabarytach większymi samochodami typu „SUW”.
2. Przywrócenie alternatywnej możliwości prowadzenia szkolenia i egzaminu państwowego w zakresie kat. C+E prawa jazdy zespołem pojazdów złożonego z pojazdu członowego (ciągnik siodłowy + naczepa) lub samochodu ciężarowego i przyczepy.
3. Zmniejszenie częstotliwości obowiązkowej corocznej kontroli przedsiębiorcy prowadzącego OSK w okolicznościach wysokiej zdawalności egzaminów państwowych uzyskiwanej przez kursantów tego OSK w roku poprzedzającym kontrolę oraz braku znamion czy sygnałów o ewentualnych nieprawidłowościach.
4. Ustawowe uregulowanie niższej wysokości opłaty za praktyczny egzamin państwowy na prawo jazdy prowadzony pojazdem nie pozostającym w dyspozycji ośrodka egzaminowania / WORD/ tj. w trybie przepisów art.53 ust.4 i ust.4a ustawy z 05.01.2011 o kierujących pojazdami
5. Sygnalizujemy Panu Ministrowi obserwowaną w niektórych WORD-ach „niechęć” do prowadzenia praktycznych egzaminów państwowych pojazdami udostępnionymi przez OSK.
Szczegółowy komunikat - TUTAJ
zredagował Roman Stencel