2012-07-24 postulaty zmian ustawy o kierujących pojazdami

Pan Andrzej Bogdanowicz

Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

 

Szanowny Panie,

 

W nawiązaniu do spotkania, które odbyło się 5 lipca br. w Departamencie Transportu Drogowego MTBiG, gdzie poinformowano nas o pracach nad rządowym projektem Ustawy o zmianie ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierującymi pojazdami, pragniemy przedstawić wypracowane przez organizacje społeczne reprezentujące środowisko szkolenia kierowców propozycje najważniejszych naszym zdaniem zmian w Ustawie o kierujących.

 

Licząc na ich uwzględnienie w toku prac legislacyjnych, prezentujemy pakietów hierarchicznie ułożonych postulatów:

 

 

I. Pojazdy używane do egzaminów państwowych na prawo jazdy (art. 53 ustawy /art. 1 pkt. 8 projektu ustawy).

 

„art.53.1. Praktyczna część egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi jest prowadzona pojazdem pozostającym w dyspozycji wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub ośrodka szkolenia kierowcy wskazanego przez osobę egzaminowaną i na jej koszt.”

 

 

II. Ośrodek szkolenia kierowców dysponujący poświadczeniem o spełnianiu dodatkowych wymogów tzw. SuperOSK  (art. 31 ustawy / art. 1 pkt. 2 projektu ustawy).

 

Niezbędne naszym zdaniem zmiany umożliwią ośrodkom szkolenia kierowców ubieganie się o poświadczenie spełniania dodatkowych wymogów w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy.

 

 

III. Podmioty organizujące trzydniowe warsztaty doskonalenia zawodowego instruktorów i wykładowców nauki jazdy (art. 35.6 ustawy / art. 1 pkt. 3 i 6 projektu ustawy).

 

„Art. 35. 6. Organizacje społeczno-zawodowe o zasięgu ogólnopolskim zrzeszające ośrodki szkolenia kierowców jako członków zwyczajnych, organizują 3-dniowe warsztaty doskonalenia zawodowego według programu określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 32 ust.3 pkt. 2 lit. c, zapewniając udział w warsztatach wszystkim zainteresowanym instruktorom i wykładowcom oraz wydają zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w tych warsztatach.”

 

 

IV. Informacje o terminie, czasie i miejscu, w których będą prowadzone zajęcia (art. 27.1 
pkt.1 ustawy / art. 1 pkt. 1a projektu ustawy).

 
„Art.27 ust.1.1) przedstawić staroście właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, najpóźniej w następnym dniu roboczym od dnia rozpoczęcia kursu, informację o terminie, czasie i miejscu, w których będą prowadzone zajęcia teoretyczne, wraz z listą uczestników kursu;”

 

 

V. Przepisy przejściowe (art. 128 ustawy / art. 1 pkt. 9 projektu ustawy).

 

„art. 128. 3. Przedsiębiorca wpisany przed dniem wejścia w życie ustawy do rejestru, o którym mowa w art.103 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jest obowiązany:

1) przedłożyć staroście informację w zakresie danych, o których mowa w art.28 ust.4 pkt. 5, 8 i 9 – w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy;

 

2) dostosować ośrodek szkolenia kierowców do wymogu, o którym mowa w art.26 ust.9 i przedłożyć staroście informację, o której mowa w art. 28 ust.4 pkt.6 – w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy;

 

3) dostosować ośrodek szkolenia kierowców do wymagań, o których mowa w art.28 ust.2 pkt.2 i przedłożyć staroście informację, o której mowa w art. 28 ust.4 pkt. 8 wraz z dokumentami potwierdzającymi posiadanie 3-letniej praktyki w szkoleniu kandydatów na kierowców , przez co najmniej jednego instruktora w każdej kategorii zakresu szkolenia objętego wpisem do rejestru, o którym mowa w art.28 ust.1   – w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy.”

 

 

VI. Rzetelna Cena (art. 1 pkt. 1b , 4 i 5 projektu ustawy).

 
Postulowane zmiany w tytułowej dziedzinie mają na celu przeciwdziałanie skutkom obserwowanego na rynku od lat -  patologicznego zaniżania cen za szkolenie na kursach na prawo jazdy. 
Wobec „oporów administracji państwowej” odnośnie postulatu środowiska osk - wprowadzenia ceny urzędowej 
( mim. cena za 1 godz. szkolenia) – jest to alternatywna propozycja, której urzeczywistnienie niewątpliwie wprowadzi mechanizmy i procedury „porządkujące” w omawianej dziedzinie.

 

 

VII. Zatwierdzanie katalogu pytań egzaminacyjnych (art. 1 pkt. 7 projektu ustawy).

 
„art.51. 2a Cześć teoretycznego egzaminu państwowego jest przeprowadzana przy użyciu katalogu pytań egzaminacyjnych zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw transportu.

 

 

VIII. Przepisy przejściowe: umożliwienie przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy osobom, które w dniu wejścia ustawy w życie są w trakcie szkolenia lub je ukończyło, ale nie przystąpiły do egzaminu państwowego (art. 134.5 ustawy / art. 1 pkt. 11 projektu ustawy).

„5. Osoby nie spełniające wymogu minimalnego wieku, o którym mowa w art.8 ust.1 pkt.6 i pkt.7 lit. b oraz będące w dniu wejścia w życie ustawy uczestnikami kursów na prawo jazdy odpowiedniej kategorii prawa jazdy, po ukończeniu szkolenia mogą przystąpić do egzaminu państwowego, a po uzyskaniu wyniku pozytywnego otrzymują uprawnienie do kierowania pojazdem z ograniczeniem ważności jedynie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - do czasu osiągnięcia przez posiadacza prawa jazdy dolnej granicy wieku określonej w art.8”

 

IX. Prawa nabyte do uprawnień kat. B1 (art. 133 ustawy / art. 1 pkt. 10 projektu ustawy).

 
„art.133. 4. Posiadacze praw jazdy kat. B1 wydanych przed wejściem ustawy w życie, zachowują uprawniają do kierowania pojazdami określone w art.88 ust.2 pkt.4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym”

 

 

Szczegółowe propozycje zmian uregulowań prawnych wraz z obszernym uzasadnieniem merytorycznym prezentujemy w załączniku.

 

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Roman Stencel

prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej

Ośrodków Szkolenia Kierowców

 

Krzysztof Szymański

prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców z/s w Warszawie

 

Włodzimierz Zientarski

prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia KIEROWCA.PL

 

Jan Domasik

prezes Polskiej Izby Gospodarczej

Ośrodków Szkolenia Kierowców