2012-07-24 spotkanie w DTD MTBiGM z zarządem KSD WORD

 

 24 lipca 2012r w siedzibie MTB i GM odbyło się trzecie w 2012r spotkanie przedstawicieli organizacji społecznych środowiska osk, tym razem poszerzone o członków zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD / KSD WORD /.

 

W spotkaniu uczestniczyli:
1. Andrzej Bogdanowicz - dyrektor DTD w MTB i GM
2. Tomasz Piętka                 - specjalista DTD  w  MTB i GM
3. Andrzej Szklarski - prezes KSD WORD / dyr. WORD Warszawa
4. Mirosław Szadkowski - sekretarz zarządu KSD WORD / dyr. WORD Radom
5. Mirosław Oliferuk - członek zarządu KSD WORD / dyr. WORD Łomża
6. Tomasz Matuszewski - pełnomocnik  dyr. WORD Warszawa ds. Procesu Egzaminowania
7. Krzysztof Szymański - prezes PFSSK
8. Krzysztof Bandos - wiceprezes PFSSK
9. Jan Domasik                  - prezes PIGOSK
10. Marek Gawroński - wiceprezes PIGOSK
11. Roman Stencel   - prezes OIGOSK
12. Zbigniew Popławski  - wiceprezes OIGOSK
13. Andrzej Sural                  - prezes SSSK Białystok
14. Jarosław Onacewicz - przewod. KR SSSK Białystok

 

Zważywszy na tematykę wzmiankowaną w zaproszeniu z 18.07.2012 podpisanym przez dyr. Bogdanowicza
cyt. „…zmiany przepisów ustawy z 05.01.2011r o kierujących pojazdami postulowane przez organizacje społeczne środowiska osk…”  - zaskoczyła nas informacja gospodarza, że spotkanie ma na celu wyłącznie realizację  uzgodnień i obietnicy z 04 kwietnia 2012r tj. dotyczących postulatu zm. art. 53.1 uokp, skutkującej dopuszczeniem możliwości prowadzenia egzaminów państwowych na wszystkie kategorie pr. jazdy również pojazdami osk, na wniosek i koszt osoby egzaminowanej.
(Patrz Ad. I komunikatu z 04.04.2012, link: http://www.izbaosk.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=218&Itemid=79)


Szczególnie, że na spotkaniu 05 lipca 2012r dyr. Bogdanowicz sugerował pilność prac nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, dlatego spodziewaliśmy się przede wszystkim dyskusji nt. pakietu postulatów opracowanych i uzgodnionych w Łowiczu 20.07.2012r. 
 
I. Leaderzy środowiska osk konsekwentnie i zgodnie podnosili oraz wskazywali na następujące argumenty:

1. Od 14 lat  (w 1998r  powstały WORD-y) w efekcie nabywanych, wynajmowanych przez WORD-y
 w drodze przetargów samochodów do egzaminowania - ośrodkom szkolenia kierowców dzieje się niesprawiedliwość i krzywda polegająca na tym, że sytuacja rynkowa oraz dotychczasowe regulacje prawne zmuszają OSK do wymiany floty nie zamortyzowanych pojazdów 2-3 letnich, ponosząc z tego tytułu niepowetowane straty finansowe, szczególnie dotkliwe, bo niezawinione sposobem działania!

2. WORD–y średnio co 3, 4 lata ogłaszają przetargi, a do tego w umowach gwarantują sobie nawet coroczną wymianę samochodów lub ewentualnie co dwa lata, w których często występują bardzo istotne zmiany z którymi kursanci mają wiele problemów. Zmiana usytuowania różnych kontrolek, przełączników świateł, wycieraczek, lusterek elektrycznych lub manualnych, różnych dźwigni do regulacji siedzenia, oparcia, zagłówka, różnorodnego sposobu włączania biegu wstecznego.
Nowości te i wiele innych zmian zastosowanych w samochodzie - na egzaminie powoduje u kursantów ogromny stres, a tylko 2 pomyłki skutkują ponownym egzaminem i koniecznością treningu na takim samym modelu pojazdu jaki jest w WORD.

3. Obserwujemy, że dealerzy, dystrybutorzy firm samochodowych nieformalnie umawiają się który złoży ofertę  przetargową dzisiaj,  a który w następnym przetargu! Proponują nawet w zasadzie darmowy wynajem samochodów WORD-om!
Jedynym beneficjentem takiego rozwiązania jest dostawca pojazdów do WORD! - oczywiście kosztem OSK.

Tezę tą szczególnie dobitnie potwierdzają ostatnie oferty złożone  w ramach zamówień publicznych na wynajem samochodów do egzaminowania:
• WORD Warszawa zamówienie nr A-Zp/42/10 - rozstrzygnięciem 03.01.2011 wybrał ofertę firmy BEMO MOTORS sp. z o o 61-044 Poznań ul. Mogileńska 50 wynajmu 45 samochodów Suzuki Swift za jednostkową cenę netto 1 PLN/mc ubezpieczonych OC, NNW, AC, oznakowanych i przystosowanych do egzaminowania z kpl. opon zimowych z opcją corocznej wymiany na nowe w okresie 4 lat! 
W efekcie odwołania Krajowa Izba Odwoławcza uchyliła to rozstrzygnięcie sygn. akt KIO 39/11.

• WORD Łódź zamówienie nr. 111938- – 2012 z 10.04.2012r 
Przedsiębiorstwo OWLEX sp. z o.o. 93-408 Łódź ul. 3 go maja 1/3, złożyło ofertę wynajmu 25 samochodów SUZUKI Swift ubezpieczonych OC, NNW, AC, oznakowanych i przystosowanych do egzaminowania z kpl. opon zimowych z opcją corocznej wymiany na nowe w okresie 4 lat - za jednostkową cenę netto 1 GROSZ/mc!
http://www.word.lodz.pl/pliki/przetargi/informacja_o_uniewaznieniu_samochody.pdf 

• WORD Rzeszów 09.07.2012r rozstrzygnął wspólne z WORD Przemyśl zamówienie ogłoszone 18 czerwca br. wybierając jako najkorzystniejszą ofertę firmy „ Auto – Res” Sp. z o.o. 36-062 Zaczernie , Pogwizdów Nowy 661  wynajmu 25 samochodów HYUNDAI i20 ubezpieczonych OC, NNW, AC, oznakowanych i przystosowanych do egzaminowania z kpl. opon zimowych z opcją dwukrotnej wymiany na nowe w okresie 4 lat - za jednostkową cenę netto 1 GROSZ/mc!
Aktualnie, w skutek odwołania oferującego Peugeota 208 trwa postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą.
http://www.word.rzeszow.pl/note/107,140/2/najem-samochodow.html

4. Wskazujemy, że od powstania WORD-ów czyli zawsze ok. 20 – 30 % globalnej liczby egzaminów tj. egzaminy na kat. B1, C1, C, C1E, CE, D, T prowadzi się pojazdami OSK/ vide art. 53 ust.4 pkt.2 ustawy /. 
Dlaczego więc jest taki opór przed zastosowaniem tego rozwiązania do pozostałych kat. pr j. tj. A1, A, B?

5. Wreszcie podkreślamy, że w Europie (z wyjątkiem tylko Polski i Litwy) a nawet na Świecie powszechnie do egzaminowania stosuje się pojazdy OSK lub zapewniają je osoby egzaminowane.

6. Artykułowane obawy o:
stan techniczny pojazdów OSK są chybione albowiem stosownie do przepisu art. 81 ust.6 ustawy prawo o ruchu drogowym pojazdy przystosowane do nauki jazdy podlegają corocznym okresowym badaniom technicznym w stacjach kontroli pojazdów!
kompatybilność zainstalowanych w pojazdach OSK urządzeń do rejestrowania, nagrywania przebiegu egzaminu – również jest łatwa do rozwiązania poprzez zakup urządzenia kompatybilnego lub mobilnego, przenośnego( montaż trwa kilka min )  będącego własnością WORD udostępnianego np. odpłatnie. MORD Kraków w 2010r wdrożył takie rozwiązania.

7. Dodany w art. 53 ust. 5:”WORD-y przeprowadzając postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest nabycie pojazdów … powołują do komisji przetargowej, na ich wniosek, przedstawicieli regionalnych ( lub ogólnopolskich) organizacji zrzeszających ośrodki szkolenia kierowców… 
Absolutnie nie załatwia prezentowanego wyżej bolesnego problemu OSK w zakresie pojazdów, albowiem przede wszystkim nie eliminuje procedury przetargowej nabywania lub wynajmu pojazdów w drodze zamówienia publicznego, którego rozstrzygnięcie jest nieznane, a gdy wygrywa nowa marka samochodu -  właściciele  OSK są stawiani pod przysłowiową ścianą! 
Nawet ustawowy mim. 4 letni okres, na który zawierana ma być umowa w sprawie zamówienia publicznego - nie gwarantuje stabilności, albowiem w przypadku upadłości lub utraty koncesji, dealera będącego stroną umowy ( co np. dwukrotnie wystąpiło w Koszalinie, ostatnio w 2010r. ) zachodzi konieczność np. po roku lub dwóch, ogłaszania kolejnego przetargu w ramach zamówień publicznych. 
Na ogół ten kolejny przetarg wygrywa inna marka samochodów, co oczywiście skutkuje wręcz tragiczną sytuacją ekonomiczną przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców.

8. Nie bez znaczenia również jest, że aktualne regulacje prawne skutkują generowaniem w WORD-ach sporych kosztów związanych z eksploatacją samochodów do egzaminowania jak np.: utrzymanie dużych powierzchni garażowych, tankowanie, mycie, obsługa codzienna itp.

 

II. Obecni na spotkaniu członkowie zarządu KSD WORD równie konsekwentnie sprzeciwiali się postulowanej przez środowiska osk możliwości prowadzenia egzaminów pojazdami osk wskazując i podnosząc co następuje:

1. z uwagi na konieczność przekazywania i sprawdzania samochodu oraz dokumentów ( czas) - wzrośnie koszt organizacji egzaminu ze względu na ich mniejszą liczbę,
2. obawy o stan techniczny pojazdu i Kto poniesie konsekwencje  z powodu odmowy przeprowadzenia egzaminu z powodu zastrzeżeń do stanu technicznego pojazdu lub nie podstawienia pojazdu,
3. kwestie odpowiedzialności w przypadku kolizji podczas egzaminu, albowiem pojazdy WORD są ubezpieczone AC,
4. pakiet obaw dotyczących nagrywania przebiegu egzaminu tj. wyeliminowania ingerencji w zapis, co do kompatybilności sprzętu, przechowywanie i archiwizowanie nagrań, problem ustalania „winnego” braku nagrania i Kto poniesie konsekwencje finansowe za powtórzenie egzaminu?
5. należy dążyć do max. ograniczania kontaktu z instruktorami
6. poważne utrudnienie prowadzenia racjonalnej gospodarki taborem WORD z uwagi na brak możliwości precyzyjnego określenia zapotrzebowania na pojazdy egzaminacyjne,
7. niewiadoma co do długości okresu oczekiwania pojazdu ( instruktora) na egzamin z uwagi na losowy dobór osób, sktkującym również „zapychaniem” parkingów,
8. Problem gdy zostanie w tym samym czasie wylosowanych kilka osób mających być egzaminowanych tym samym pojazdem osk.

 / patrz: zastrzezenia KSD WORD20120724 /

 

Prezes KSD WORD p. Andrzej Szklarski wskazując na powyższą argumentację oświadczył, że jego zadaniem jedynym kompromisowym rozwiązaniem jest  prowadzenie postępowań przetargowych na wynajem pojazdów w konsorcjum z OSK w trybie upzp.
Deklarując jednocześnie, że będzie ten zamiar realizować w WORD Warszawa.
Dyrektor WORD Łomża p. Mirosław Oliferuk również zadeklarował prowadzenie przetargu na wynajem pojazdów w konsorcjum z OSK
Dyrektor WORD Radom p. Mirosław Szadkowski – poinformował, ze radomskie środowisko wręcz domaga się przetargu, bo aktualnie eksploatowane samochody są używane już ponad 4 lata. OSK domagają się również  umieszczenia w SIWZ  stosownej wzmianki i zagwarantowania możliwości montowania instalacji gazowej bez utraty gwarancji na silnik, co postara się uwzględnić.

Ripostując  przedstawiciele osk podkreślali, że prowadzenie przetargu na wynajem pojazdów w konsorcjum z OSK nie jest rozwiązaniem satysfakcjonującym  środowisko osk , gdyż z uwagi na aktualną trudną sytuację ekonomiczna i brak perspektyw zdecydowanej jej poprawy - jest wysoce prawdopodobne małe zainteresowanie opcją konsorcjum .

Dyr. Andrzej Bogdanowicz zaproponował, aby zapoznać się z opinią dystrybutorów i firm zajmujących się wynajmem samochodów nt. postępowań przetargowych na wynajem pojazdów w konsorcjum z OSK.
Uzgodniono, że pod koniec sierpnia br. DTD MTBiGM zorganizuje kolejne spotkanie z udziałem przedstawicieli w/w firm oferujących samochody.

 

Zredagował:
Roman Stencel - prezes OIGOSK