2010-10-23 VIII Seminarium Szkoleniowe / VAT w OSK/ Hotel RUBBENS Łysomice
- Szczegóły
- Kategoria: Seminaria i Konfrerencje
23 Października 2010 w Hotelu RUBBENS w Łysomicach k. Torunia odbyło się kolejne,
VIII seminarium szkoleniowe zorganizowane przez OIGOSK o poniższej tematyce:
1. Relacja i stopień zaawansowania procedowania projektu ustawy o kierujących pojazdami ( R. Stencel)
2. Uzyskane efekty kursów dokształcających kierowców wykonujących transport drogowy organizowanych we współpracy z OIGOSK ( R. Stencel)
3. Prezentacja: konieczne warunki do prowadzenia szkoleń za mocą e-lerningu ( M. Matuszak, KIEROWCA.PL )
4. Wykład o potencjalnym opodatkowaniu OSK VAT-em od 01.01.2011- dr. inż. P. Małecki
5. Realizacja, tematyka programów szkoleń okresowych i kwalifikacji wstępnej kierowców wykonujących transport drogowy ( S. Paluch)
6. Realizacja i problematyka szkoleń praktycznych w warunkach specjalnych ( zalety i wady płyt poślizgowych / symulatorów ) - S. Paluch
Była to kolejna udana i atrakcyjna inicjatywa, w której uczestniczyło ok. 50 osób, w większości członków OIGOSK z OT1 Koszalin, OT2 Toruń, OT3 Łódź, OT5 Kraków, OT6 Gdańsk, OT8 Siedlce.
I.Zebranych mile, aczkolwiek nieoczekiwanie zaskoczył doradca podatkowy dr. inż. Paweł Małecki z Poznania , od lat specjalizujący się w podatku VAT (patrz CV) – na początku wykładu o zmianach podatku VAT w 2011R, oświadczył iż po analizie:
• nowelizacji ustawy o podatku VAT z 24.09.2010 / druk sejmowy 3205 /, w szczególności art. 43 ust.1 pkt. 29,
• art. 103 ustawy z 20.06.1997 prawo o ruchu drogowym traktującym o ośrodkach szkolenia kierowców / OSK/ świadczących usługi szkolenia kandydatów na kierowców,
• art. 39g ustawy z 06.09.2001 o transporcie drogowym traktującym o ośrodkach szkolenia / OS/, świadczących usługi szkolenia kierowców wykonujących transport drogowy w zakresie kwalifikacji wstępnych ( art. 39a, 39b)oraz szkoleń okresowych ( art. 39d)
jest na 99% przekonany, że usługi edukacyjne świadczone przez w/w podmioty, w 2011R nadal będą zwolnione z podatku VAT!!! bez podejmowania dodatkowych wysiłków, np. poprzez uzyskanie akredytacji kuratora oświaty - na podstawie przepisu art. 43 ust.1 pkt. 29 lit. a), który otrzymał następujące brzmienie:
„29) usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach,
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją,
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane;”
Zdaniem P. Małeckiego bezspornym jest, że tak OSK jak i OS świadczą usługi kształcenia zawodowego na zasadach i w formach precyzyjnie określonych w wyżej przywołanych ustawach oraz w rozporządzeniach wykonawczych wydanych na podstawie stosownych delegacji ustawowych.
W konsekwencji, przesłanki przepisu art. 43 ust.1 pkt. 29 lit. a) znowelizowanej ustawy z 24.09.2010 o podatku VAT są w pełni spełnione odnośnie usług edukacyjnych świadczonych przez w/w podmioty, a więc muszą one nadal korzystać z obowiązkowego zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT!
Tezę taką ponadto jednoznacznie uwiarygodniają:
1.stenogramy dyskusji poselskich podczas procedowania projektu ustawy / druk 3205 / jak i proponowane regulacje w projektach innych ustaw czy rozporządzeń, szczególnie odnośnie kas fiskalnych.
2.Zwolnienie dla usług nauczania innych niż wymienione powyżej ( chodzi o art. 43 ust.1 pkt. 27-29 ) świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację, stanowiącą potwierdzenie spełnienia określonych wymogów i zapewniania wysokiej jakości prowadzonego szkolenia w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Zwolnienie będzie dotyczyć wyłącznie usług objętych akredytacją. Odwołanie się do spełnienia tych warunków i uzyskania określonej przepisami akredytacji jest związane z tym, że zwolnieniu zgodnie z przepisami dyrektywy podlegają co do zasady usługi kształcenia świadczone przez podmioty prawa publicznego.
II. Pan Sebastian Paluch / CSK TRANSPORT LOGISTYKA DORADZTWO Szczecin / omówił programy szkoleń odpowiednich kwalifikacji wstępnych oraz szkoleń okresowych kierowców. Ponadto wyczerpująco zrelacjonował osobiste odczucia i oceny realizacji szkoleń w warunkach specjalnych kandydatów na kierowców, prezentując zalety i wady 5 miejsc, w których realizowano w/w szkolenia, a mianowicie:
1. ODTJ Automobilklub Warszawa http://www.automobilklubpolski.pl/odtj/odtj.html
2. ODTJ Bednary / Zasada/ http://autobusy.ttsc.pl/index.phpśpage=szkolenia
3. ODTJ DELTA Polska Wieś k. Opola /J. Golinkiewicz/ http://www.odtj.opole.pl/
4. Płyta poślizgowa Choina / ATJ Igielski/ http://www.atj.szczecin.pl/gallery-19.html
5. CARGO Jaworzno – symulator http://www.jaw.pl/video/show/4998 ; http://www.cargo.edu.pl/index.phpśoption=com_content&task=view&id=338&Itemid=213
Prezentacja w tym zakresie, to prawdopodobnie pierwsza w Polsce próba, porównania zalet i wad miejsc w RP, gdzie aktualnie prowadzone są jazdy w warunkach specjalnych osób szkolonych w ramach odpowiednich kwalifikacji wstępnych, o których mowa w art. 39b ustawy z 06.09.2001 o transporcie drogowym.