2013-05-24 spotkanie robocze przedstawicieli OT OIGOSK w Łodzi
- Szczegóły
- Kategoria: Seminaria i Konfrerencje
opublikowano 26 maja 2013r 14:30
24 maja 2013r w Hotelu, Restauracji "YUCA" w Łodzi
odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli OT OIGOSK,
w którym uczestniczyli:
Oddz. KOSZALIN R. Stencel; Z. Giętkowski; J. Bubnowicz
Oddział TORUŃ D. Szwed
Oddział ŁÓDŹ Zb. Popławski; Zb. Gryglas; Anna Wota; T. Mróz
Oddział SŁUPSK -
Oddział KRAKÓW W. Ochota
Oddział GDAŃSK T.Sobotka; M. Markowski; K. Selonke
Oddział ZIELONA G Wal. Sacharuk; Olgierd Krzywda
Oddział SIEDLCE Ad. Próchnicki; J. Zabielski; W. Gugała
Oddział GŁOGÓW -
LOK G. Jarząbek; J. Długoszewski
PFSSK K. Szymański
∑ 20
Celem obrad było wyartykułowanie niedoskonałości regulacji prawnych dotyczących szkolenia, egzaminowania i wydawania uprawnień do kierowania pojazdami
Ustalenia na spotkaniu roboczym w Łodzi 24.05.2013r.
I. Proponowane zmiany zapisów w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
Art. 23 ust 2 pkt. 3
naukę udzielania pierwszej pomocy przeprowadzaną w formie wykładów i zajęć praktycznych; Brak informacji w jakim wymiarze przeprowadzić szkolenie z pierwszej pomocy dla kategorii C i D.
Art. 24 pkt.1 lit. d posiadającym w dowodzie rejestracyjnym albo w pozwoleniu czasowym adnotację o spełnieniu wymagań, o których mowa w lit. a–c, dokonywaną przez odpowiedni organ, na podstawie pozytywnego wyniku badania technicznego przeprowadzonego przez stację kontroli pojazdów, o której mowa w art. 83 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – nie dotyczy tramwaju
Nauka jazdy jest prowadzona:
1) pojazdem:
a) odpowiadającym wymaganiom określonym dla danej kategorii prawa jazdy lub dla pozwolenia na kierowanie tramwajem,
b) oznakowanym kwadratową tablicą barwy niebieskiej z białą literą „L”,
c) przystosowanym do nauki jazdy, zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym,
d) posiadającym adnotację w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu wymagań, o których mowa w lit. a–c, dokonywaną przez odpowiedni organ, na podstawie pozytywnego wyniku badania technicznego przeprowadzonego przez stację kontroli pojazdów, o której mowa w art. 83 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – nie dotyczy tramwaju;(art.71 ust.1 prd)
2) pojazdem odpowiednio przystosowanym do rodzaju niepełnosprawności spełniającym warunki, o których mowa w pkt 1 lit. a i b – w przypadku szkolenia osoby niepełnosprawnej.
Art. 25 ust 3
Przenieść odpowiedzialność z instruktora na osobę szkoloną odnośnie zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu ( stwierdzonych u osoby szkolnej ) ze względu na brak możliwości stwierdzenia u osoby szkolnej takiego stanu.
Art. 25.
1. Podczas jazdy osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub uprawnienia do kierowania tramwajem, wobec instruktora stosuje się przepisy dotyczące kierującego pojazdem, w szczególności w zakresie:
1) dokumentów wymaganych do kierowania pojazdem i uży¬wania pojazdu;
2) zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
2. Instruktor, niezależnie od dokumentów wymaga¬nych od kierującego pojazdem, jest obowiązany posiadać i okazywać na żądanie uprawnionego podmiotu legitymację instruktora.
3. Nie można prowadzić zajęć z osobą ubiegającą się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub uprawnienia do kierowania tramwajem, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Art. 27 ust 4
Ośrodek szkolenia kierowców lub inny podmiot prowadzący szkolenie może wystawić osobie ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub uprawnienia do kierowania tramwajem zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, jeżeli osoba ta:
Znieść obligatoryjny obowiązek wystawiania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
Art.33 ust 3 pkt. c
b) została skreślona z ewidencji w związku z dopuszczeniem się rażącego naruszenia przepisów w zakresie szkolenia – w okresie, o którym mowa w art. 46 ust. 5.
Proponujemy doprecyzować aby nie było możliwości ubiegania się o ponowny ( przed upływem 2 lat ) wpis po zmianie adresu zameldowania.
Art. 43 ust 1 pkt.6
„6) sporządza analizę, przetwarza oraz podaje do publicznej wiadomości wyniki analizy statystycznej, w zakresie:
a) średniej zdawalności osób szkolonych w danym ośrodku,
b) liczby uwzględnionych skarg złożonych na dany ośrodek.”
Doprecyzować w jaki sposób będzie obliczana zdawalność osk.
Art.45 ust 2 pkt. 2
„3) rażąco naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców.”
Dopisać WIELOKROTNIE.
Art.46 ust 1 pkt. 3
3) nieprzedłożenia do dnia 7 stycznia każdego roku zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo w roku ubiegłym w warsztatach doskonalenia zawodowego;
Proponuje się wprowadzić zapis, iż zaświadczenie jest ważne 12 miesięcy od daty wystawienia a czas na dostarczenie zaświadczenia do Starosty jest 14 dni od daty zakończenia warsztatów.
Art.50 ust 2 pkt. 5
5) nieposiadająca zaświadczenia o ukończeniu wymaganego szkolenia;
Proponowana zmiana : nieposiadająca aktualizacji informacji w PKK o ukończeniu wymaganego szkolenia;
Zmiana ta jest konsekwencją proponowanej zmiany Art. 27 ust 4.
Art. 52 ust 2
2. Część praktyczna egzaminu może zostać zakończona przed wykonaniem wszystkich określonych zakresem egzaminu zadań jedynie w przypadku, gdy zachowanie osoby zdającej zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.
Należy doprecyzować możliwość zakończenia egzaminu z części praktycznej na wniosek osoby egzaminowanej a nie tylko w skrajnych przypadkach opisanych powyżej.
II. Proponowane zmiany zapisów w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie kontroli ośrodków szkolenia kierowców.
• Zmianę załącznika nr 2 – informacja o rozpoczęciu pierwszych zajęć teoretycznych.
III. Proponowane zmiany zapisów w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
• § 6.2 pkt. c) zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego i nie przystąpiła do egzaminu państwowego na prawo jazdy lub go nie zdała oraz spełnia warunki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy; Proponujemy doprecyzowania z uwagi na zmianę w uokp odnośnie barku obowiązku wystawienia zaświadczenia.
• § 6.5 Wzór książki ewidencji osób szkolonych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. – proponuje się zmianę wzoru / bark miejsca na wpisanie nr PKK
• § 6.6 Wzór karty przeprowadzonych zajęć określa załącznik nr 3 do rozporządzenia. – proponuje się zmianę wzoru / uproszczenie karty przeprowadzonych zajęć , wykorzystanie wzoru karty do szkolenia instruktorów.
• § 8. 1.
Pkt. 1) liczba godzin dla zajęć w zakresie części teoretycznej szkolenia nie może być mniejsza niż:
a) 30 godzin w zakresie prawa jazdy kategorii AM,A1, A2, A, B1, B, T lub pozwolenia – w tym co najmniej 4 godziny w zakresie części teoretycznej szkolenia i ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych,
b) 20 godzin w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E,
c) 10 godzin w zakresie prawa jazdy kategorii AM;
Pkt. 2) liczba godzin dla zajęć w zakresie części praktycznej szkolenia nie może być mniejsza niż:
a) 10 – w zakresie prawa jazdy kategorii AM,
b) 15 – w zakresie prawa jazdy kategorii B+E,
c) 20 – w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, C1, C1+E, D1+E lub T,
d) 25 – w zakresie prawa jazdy kategorii C+E lub D+E,
e) 30 – w zakresie prawa jazdy kategorii B1, B, C, D1 lub pozwolenia, z zastrzeżeniem pkt 5,
f) 60 – w zakresie prawa jazdy kategorii D;
• § 8. 2.
Pkt.3 w zakresie prawa jazdy kategorii A lub B, określona w ust. 1 pkt 2 liczba godzin zajęć w zakresie części praktycznej szkolenia ulega zmniejszeniu o 10, jeżeli osoba posiada odpowiednio prawo jazdy kategorii A1, A2 lub B1.
Proponuje się dodanie następnego punktu odnośnie prawa jazdy kategorii A2:
Pkt.4 w zakresie prawa jazdy kategorii A2, określona w ust. 1 pkt 2 liczba godzin zajęć w zakresie części praktycznej szkolenia ulega zmniejszeniu o 10, jeżeli osoba posiada odpowiednio prawo jazdy kategorii A1.
IV. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami2)
• Proponujemy zmianę w § 5 ust. 1 pkt.4) zgodę, o której mowa w art. 11 ust. 2 ustawy – jeżeli jest wymagana;
§ 5. 1.4 zgodę, o której mowa w art. 11 ust. 2 i art. 21 ust. 2 ustawy – jeżeli jest wymagana;
V. Pozostałe uwagi :
1. określić sposób oznakowania pojazdu jadącego za motocyklem szkoleniowym ( instruktor; żółty sygnał błyskowy) – dotyczy szkolenia praktycznego na kategorię prawa jazdy AM,A1,A2,A.
2. oznakowanie motocykli szkoleniowych literą „L” – zmniejszyć wymiary ( 25cm ). Obowiązek umieszczenia tej tablicy z tyłu za siedziskiem, mocowanie pod tablicą rejestracyjną utrudnia wykonywanie slalomów. ( były przypadki zawadzania tą tablicą o pachołki na egzaminie państwowym i następował wynik N )
3. zróżnicować wymagania techniczne dla pojazdów stosowanych do szkolenia i egzaminowania dla kategorii AM,A1,A2,A – umożliwić szkolenie na różnych pojemnościach ( np. na kat. A2,A od mniejszych pojemności do większych pojemności; zasada stopniowania trudności)
4. doprecyzować ubiór motocyklisty podczas szkolenia i egzaminowania – wykreślić byty wiązane.
5. pieczęć osk. - doprecyzować, że powinna zawierać adres siedziby OSK.
6. program szkolenia – dokładna analiza i usunięcie niepotrzebnych i archaicznych zapisów.
Protokołował: Krystian Selonke
www.elcargdynia.pl
opublikował: Roman Stencel