2025-03-26 Piastów obrady prezesów współpracujących środowiskowych organizacji społecznych tj. PFSSK - PIGOSK – OIGOSK - KSE

opublikowano 3 kwietnia 2025

Obrady prezesów współpracujących środowiskowych organizacji społecznych tj. PFSSK - PIGOSK OIGOSK - KSE

Komunikat

z obrad 26 marca 2025 w siedzibie PIGOSKw Piastowie n/w uczestników:

Grzegorz Łapeta (drugi od lewej)                     - prezes PFSSK,
Jan Szymczak           (drugi od prawej)            - wiceprezes PFSSK,
Krzysztof Szymański                                   - prezes PIGOSK,
Roman Stencel (pierwszy od prawej)                 - prezes OIGOSK / Rzecznik Praw PpOSK,
Tomasz Dziuganowski (pierwszy od lewej)       - prezes RG KSE.

Obradom przewodniczył inicjator kol. Grzegorz Łapeta, a ich przedmiotem były jednomyślnie zaakceptowane n/w obszary tematyczne:

1. Ustalenie zagadnień przedstawianych na spotkaniu w MI dzisiaj o godz. 13
2.  Uzgodnienie konkretnych wspólnych propozycji zmian rozporządzenia ws egzaminowania do przedstawienia na obrady Zespołu doradczego MI

 Ad.1 Po dyskusji jednomyślnie postanowiono o przedstawieniu na spotkaniu w Ministerstwie poniższych zagadnień:

1. Zmiana przebiegu egzaminu państwowego na placu manewrowym celem zintensyfikowania szkolenia w ruchu drogowym oraz przybliżenia kryteriów oceny i sposobu wykonania zadań egzaminacyjnych do realiów występujących w pracy kierowcy oraz do faktycznie występujących zagadnień w eksploatacji i kierowaniu pojazdem, przykładowo:
a) części praktycznej egzaminu przeprowadzanej w ruchu drogowym nie można przeprowadzić w przypadku, gdy osoba egzaminowana przystępująca do egzaminu kierując pojazdem podczas wykonywania zadań na placu manewrowym dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania, o którym mowa w poz. 1–11 tabeli nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia, (§12 ust.2 uchyla się pkt.3)
b) wymóg płynności jazdy podczas cofania w zadaniu 2,

c) możliwość opuszczania pojazdu w zadaniu 4 „parkowanie wjazd tyłem / przodem”,
d) asysta egzaminatora przy sprawdzaniu niektórych parametrów technicznych wymagających pionizowania motocykla (zadanie 1),
e) dostosowanie stanowiska zadania nr 2 „ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu po prostej i łuku do przodu i tyłu” do prowadzenia egzaminów kat. B osób o ponadprzeciętnych gabarytach większymi samochodami typu „SUW”.

2. Przywrócenie alternatywnej możliwości prowadzenia szkolenia i egzaminu państwowego w zakresie kat. C+E prawa jazdy zespołem pojazdów złożonego z pojazdu członowego (ciągnik siodłowy + naczepa) lub samochodu ciężarowego i przyczepy.

3. Zmniejszenie częstotliwości obowiązkowej corocznej kontroli przedsiębiorcy prowadzącego OSK w okolicznościach wysokiej zdawalności egzaminów państwowych uzyskiwanej przez kursantów tego OSK w roku poprzedzającym kontrolę oraz braku znamion czy sygnałów o ewentualnych nieprawidłowościach.

4. Ustawowe uregulowanie niższej wysokości opłaty za praktyczny egzamin państwowy na prawo jazdy prowadzony pojazdem nie pozostającym w dyspozycji ośrodka egzaminowania / WORD/ tj. w trybie przepisów art.53 ust.4 i ust.4a ustawy z 05.01.2011 o kierujących pojazdami

5. Zasygnalizowanie Panu Ministrowi obserwowaną w niektórych WORD-ach „niechęć” do prowadzenia praktycznych egzaminów państwowych pojazdami udostępnionymi przez OSK.

Przebieg spotkania w MI opublikowano, link http://dane.izbaosk.eu/dokumenty/Komunikat_spotkMI,BukowiecSt20250326v-sig.pdf

Ad.2 Dyskutowano i wyartykułowano zagadnienia oraz obszary, które powinne być zgłoszone na obradach Zespołu doradczego MI przez członków tego zespołu M. Szypurę i K. Kordiuk - rekomendowanych przez współpracujące organizacje

Jednomyślnie zaakceptowany materiał do wykorzystania na obradach Zespołu doradczego MI w składzie ustanowionym 18 grudnia 2024 (Zarządzenie nr 41 z 12.12.2024 Dz. Urz. MI z 2024 r. poz. 59)

1. w §12 ust.2 uchyla się pkt.3, a pkt.4 otrzymuje brzmienie:

2. Części praktycznej egzaminu przeprowadzanej w ruchu drogowym nie można przeprowadzić w przypadku, gdy osoba egzaminowana przystępująca do egzaminu kierując pojazdem podczas wykonywania zadań na placu manewrowym:
1)   przejechała kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk;
2)   najechała albo potrąciła pachołek lub tyczkę;
3)   dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania, o którym mowa w poz. 1–11 tabeli nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia
;
4) w przypadku egzaminu w zakresie pozwolenia – ruszyła w sposób niekontrolowany w niewłaściwym kierunku lub dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania, o którym mowa w tabeli nr 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia"

W konsekwencji powyższego należy odpowiednio dostosować treści Załącznik nr.1 tabela 3 "kryteria oceny" – np.
- przez zakreślenie limitów czasowych wykonania poszczególnych zadań egzaminacyjnych lub (i),
- "liberalizację" kryteriów oceny wykonania zadania egzaminacyjnego nr.2 na placu manewrowym dla kat. B1, B,C1,C,D1,D poprzez likwidację wymogu płynności podczas jazdy do tyłu.

Efektem wprowadzenia postulowanych zmian będzie znaczący wzrost umiejętności i poprawności zachowań osób szkolonych w ruchu drogowym, co przełoży się również na wzrost wskaźników zdawalności praktycznych

2. w §14 pkt 1 lit. b otrzymuje brzmienie:

„b) zgodność danych zawartych we wniosku, o którym mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, z legitymacją instruktora mającego razem z osobą egzaminowaną brać udział w części praktycznej egzaminu lub z dokumentem mObywatel, o którym mowa w art.2 pkt 8 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz. U. poz. 1234) udostępniony egzaminatorowi na ekranie urządzenia mobilnego, zaktualizowany na dzień egzaminu. Egzaminator w przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby może żądać wyświetlenia kodu QR i dokonać weryfikacji kodu”

3. Zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia egzaminu na placu manewrowym w zakresie zadania nr 1 dla kat. AM, A1, A2 i A prawa jazdy (Załącznik nr.1 tabela 1 poz.1)

Proponujemy aby w zadaniu nr 1 na placu manewrowym „Sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego – osoba egzaminowana musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić:
1) poziom oleju w silniku,
2) poziom płynu chłodzącego,
3) poziom płynu hamulcowego,

umożliwić pomoc egzaminatora przy realizowaniu elementu zadania nr 1 wymagającego pionizowania jednośladowego pojazdu egzaminacyjnego.

Załącznik nr.1 tabela 3 poz.3 (dodatkowo dla kategorii AM, A2, A1, A) dodać pkt.3 w brzmieniu:
3) w przypadku dokonywania sprawdzeń poziomu oleju w silniku i płynów wymagających pionizowania pojazdu niewyposażonego w podporę stabilizującą pojazd w płaszczyźnie pionowej, osoba egzaminowana może poprosić egzaminatora o pomoc przy pionizowaniu pojazdu;

4. Zmiana kryteriów oceny dla kat. AM*, B, B1 prawa jazdy w zadaniu nr 2 na placu manewrowym (Załącznik nr.1 tabela 1 poz.2)

Proponujemy aby w zadaniu nr 2 na placu manewrowym „Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu” wprowadzić dla kat. B, B1, AM (czterokołowcem lekkim) podobne kryteria oceny podczas jazdy do tyłu jak dla kat. C tzn.

cofanie po prostej i łuku, z możliwością zatrzymywania się i ponawiania jazdy do przodu, w czasie nie dłuższym niż 5 minut – w trakcie jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu lub kamerę cofania i lusterka”.

Załącznik nr.1 tabela 3 poz.6 (sposób wykonania zadania) pkt. 5 i 6 powinny otrzymać brzmienie:
5) dla prawa jazdy kategorii AM*, B1, B – płynna jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu (w przypadku kategorii AM*, B i B1 w trakcie jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez lusterka i tylną szybę pojazdu lub kamerę cofania;
6) dla prawa jazdy kategorii AM*, B1, B, B+E, C1, C, C1+E, C+E, D1+E, D1, D, D+E, T:
a) płynna jazda do przodu pasem ruchu,
b) cofanie po prostej i łuku, z możliwością zatrzymywania się i ponawiania jazdy do przodu, w czasie nie dłuższym niż 5 minut lub 8 minut dla
kat. C+E prawa jazdy;.

5. Zmiana kryteriów oceny dla kat. C, C1, D1 prawa jazdy w zadaniu nr 2 na placu manewrowym (Załącznik nr.1 tabela 1 poz.2)

Proponujemy aby w zadaniu nr 2 na placu manewrowym „Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu” wprowadzić takie same kryterium oceny dla wszystkich kategorii z grupy kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E, T, B+E tzn. dopuszcza się trzykrotne opuszczenie pojazdu w czasie wykonywania zadania.
Załącznik nr.1 tabela 3 poz.6 (sposób wykonania zadania) pkt.9 lit. d powinien otrzymać brzmienie:
d) w przypadku egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E, T dopuszcza się trzykrotne opuszczenie miejsca kierowcy i pojazdu w czasie wykonywania zadania.

Pomimo braku powszechnego obowiązku ze względu na miejsce występowania (plac manewrowy) powinno kreować się zachowania kompatybilne z dyspozycją przepisu art.23 ust.1 pkt.3 Ustawy prawo o ruchu drogowym /uprd/,

Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:
a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby
.

a na placach manewrowych WORD-ów usytuowanych w oznakowanej Strefie ruchu jest to wręcz obowiązek.

6. Modyfikacja stanowiska dla zadania nr 2 "Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu"dla egzaminu w zakresie prawa jazdy kat. B1, B (Załącznik nr.1 tabela 1 poz.2)
Proponujemy likwidację „pola zatrzymania pojazdu”.

W konsekwencji w załączniku nr.1 tabela 3 poz.6 pkt. 9 należy uchylić lit. a natomiast lit. b powinna otrzymać brzmienie:
9) zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa ruchu:
a) uchylony
b) w przypadku kategorii AM*,B1 i B
w odległości nie większej niż 0,5 m od linii ograniczającej pas,
c) w przypadku pozostałych kategorii w odległości nie większej niż 1 m od linii ograniczającej pas,
d) w przypadku egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1,
D1+E, D, D+E, T dopuszcza się trzykrotne opuszczenie miejsca kierowcy i pojazdu w czasie wykonywania zadania.

Rysunek nr 1. Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu.
Winno być
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
7. Zmiana kryteriów oceny w zadaniu nr 4 na placu manewrowym (Załącznik nr.1 tabela 1 poz.4)
Parkowanie prostopadłe wjazd tyłem – wyjazd przodem proponujemy modyfikację kryteriów oceny:
W sposobie wykonywania zadania dopuścić: dwie korekty toru jazdy w ramach dostępnej przestrzeni obszaru wjazdu oraz umożliwić trzykrotne opuszczenie miejsca kierowcy i pojazdu.
Załącznik nr.1 tabela 3 poz.7 (sposób wykonania zadania)
pkt.2 powinien otrzymać brzmienie:
2) możliwe dwie korekty toru jazdy w ramach dostępnej przestrzeni obszaru wjazdu;
dodać pkt.6 w brzmieniu:
6) dla kat. B+E, C1+E, C+E, D1+E, D+E, T dopuszcza się trzykrotne opuszczenie miejsca kierowcy i pojazdu w czasie wykonywania zadania.

8. Modyfikacja długości stanowiska dla parkowania równoległego – zadania nr 5 "wjazd tyłem – wyjazd przodem"(Załącznik nr.1 tabela 1 poz.5)
Rysunek nr 4. Parkowanie równoległe (wjazd tyłem – wyjazd przodem).

 

 Proponujemy modyfikację parametru "a" – długość stanowiska.

Wprowadzić wymiar a= 16 m również dla kat. C1, C prawa jazdy w przypadku pojazdu egzaminacyjnego o długości większej niż 9 m.

Z wyrazami szacunku

Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców z/s w Warszawie, KRS 0000133194
Grzegorz Łapeta – prezes, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Polska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców z/s w Piastowie, KRS 0000256376 
Krzysztof Szymański – prezes, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców z/s w Koszalinie, KRS 0000276855 
Roman Stencel – prezes, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.